Odmiany barwne kota brytyjskiego.

Kot brytyjski do niedawna kojarzony był jedynie z kolorem niebieskim, chociaż występuje we wszystkich prawie odmianach barwnych. Obecnie mamy 8 podstawowych kolorów uznanych w tej rasie, i są to : czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy, płowy, rudy i kremowy, i dodatkowa odmiana, jaką jest biały. Oczywiście są to podstawowe kolory, które występują w niezliczonej ilości kombinacji, co w połączeniu z pręgowaniem daje olbrzymi wachlarz kolorystyczny tej rasy.

Jeśli kolory takie jak czarny, niebieski, czekoladowy, liliowy, cynamonowy bądź płowy zmieszane są z kolorem rudym bądź kremowym, wówczas odmianę taką określa się mianem szylkretu, dodając do tej nazwy kolor bazowy, czyli ten, z którym rudy/krem jest zmieszany. Tak więc szylkret czarny będzie mieszanką kolorów czarnego i rudego, szylkret niebieski będzie już mieszanką kolorów kremowego i niebieskiego, szylkret czekoladowy to krem zmieszany z czekoladą, itp.

Jeśli kot jest nosicielem genów zapożyczonych niegdyś od syjamów, ma jeszcze inne ubarwienie - wydaje się mniej lub bardziej biały na tułowiu, a twarz, łapy i ogon są wybarwione takim kolorem, jakiego byłby kot, gdyby nie właśnie ten gen syjamski. Koty takie nazywamy colour pointami, albo krótko po prostu pointami. Mamy więc pointa niebieskiego - korpus jasny lub niekiedy prawie biały, a maska na twarzy, łapy i ogon będą niebieskie, point liliowy będzie miał maskę, łapy i ogon liliowe, itp.

Wszystkie kolory bazowe, jak i przemieszane, mogą również występować z bielą, której może być tak dużo, że kot jest prawie cały biały, i ma jedynie niewielkie plamki koloru, albo odwrotnie, może być prawie cały w kolorze podstawowym, i gdzieniegdzie pojawić się może biała łatka. Koty w zależności od ilości bieli też podzielone zostały na różne kategorie jeśli bieli jest pomiędzy 1/4 a 1/2 powierzchni ciała, wówczas nazywamy go bikolorem. Jeśli bieli jest więcej niż 1/2, ale nie więcej niż 3/4 powierzchni ciała, wówczas kota takiego nazywamy arlekinem. Kot z ilością białego powyżej 3/4 powierzchni ciała nazywany będzie vanem.

Do tych wszystkich wzorów dochodzi jeszcze pręgowanie, i to o różnym rysunku, oraz koty w różnym stopniu "wysrebrzone" lub "wyzłocone", tak więc paleta umaszczeń kotów brytyjskich jest naprawdę bardzo bogata.

Chociaż kolor niebieski nadal wydaje się najbardziej popularny, inne kolory zaczynają powoli zdobywać sobie coraz więcej wielbicieli. Poniżej zaprezentuję najbardziej popularne odmiany, ale proszę pamiętać, że Państwa wybór wcale nie musi się do nich ograniczać, jest ich znacznie więcej!

Trochę więcej na temat kocich kolorów od strony hodowlanej, czyli zasad dziedziczenia poszczególnych odmian, można poczytać w zakładce Genetyka kociego koloru.

Kot brytyjski krótkowłosy: czarny, BSH n


Kot brytyjski krótkowłosy: niebieski, BSH a

Kotka brytyjska niebieska Raya Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: czekoladowy, BSH b

Kotka brytyjska Ori Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: liliowy, BSH c

Kotka brytyjska Hamsini Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: rudy, BSH d

Guru Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: kremowy, BSH e

Fado Agilis Cattus*PL 


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret czarny, BSH f

Negra Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret niebieski, BSH g

Borgia Agilis Cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret liliowy, BSH j

Ino Agilis cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret czarny bikolor, BSH f 03

Arabica vom Lindenpalais


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret niebieski bikolor, BSH g 03

Queen Bunia Agilis cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: szylkret liliowy bikolor, BSH j 03

Una Agilis cattus*PL


Kot brytyjski krótkowłosy: kremowy arlekin pomarańczowooki, BSH e 02 62

Queenie Agilis Cattus*PL

 

Jak obchodzić się z kotem i budować z nim poprawną relację.


Kot ma opinię zwierzęcia „bezobsługowego”, niewymagającego uwagi, żyjącego obok człowieka, „chadzającego własnymi drogami”. Tego ostatniego określenia nie lubię najbardziej, bo zdejmuje z opiekuna jakąkolwiek odpowiedzialność za budowanie relacji pomiędzy człowiekiem a jego kotem, i – co jest znacznie ważniejsze – zdejmuje też z niego odpowiedzialność za ewentualne porażki w budowaniu tej relacji. „Koty tak mają”, „nie lubią dotykania”, „nie mają potrzeby głaskania”, „nie wiedzą, czego chcą”, i wiele innych tego typu obiegowych opinii. Wszystkie niezwykle krzywdzące.

Czytaj więcej >>>